Google URL Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google URL Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google arama motoru, bazen index almasını istemediğimiz sayfaları indexler. Kullanıcılar da bu linklerin Google arama motorunda görünmemesini ister. Peki Google URL kaldırma nasıl yapılır?

Google URL Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google’dan bir URL’i kaldırmak için ilk olarak Google Webmaster Tools’a giriş yapmamız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan “Google Dizini” sekmesine tıklayalım. Açılır menü açıldığında bir alt sekme olan “URL’leri kaldır” seçeneğine girelim.

Karşımıza gelen ekranda “Geçici olarak gizle” butonuna tıklayalım ve açılan kutucuğa kaldırmak istediğimiz URL’i yazarak “Devam” butonuna basalım.

Ardından yeni bir sayfa açılacak ve seçim kutusundan “Sayfayı, arama sonuçlarından geçici olarak gizle ve önbellekten kaldır” seçeneğini seçelim.

Sonrasında “İstek Gönder” butonuna tıklayarak Google’a bu URL’in kaldırılmasına yönelik bir istek gönderelim. En fazla 12 saat içerisinde istek gönderilen URL, Google dizininden siz iptal edene kadar kaldırılacaktır.

2 yorumlar

  • Hocam iyi çalışmalar, işlerinizde kolaylıklar diliyorum, lakin benim sorunum biraz farklı, daha önce https kullanmıştım, bazı sorunlar nedeniyle tekrar http’ye döndüm. Şimdi sitemin ismini googleye yazdığım zaman aynı makinada barınan https başlıklı bir site çıkıyor.

    Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, webmaster konsoldan kaldırmak isteyince sitenin tüm varyasyonları, http, https veya wwww olan tüm içerikleri kapsiyormuş, o yüzden cesaret edemedim, bana bir yol gösterirseniz minnettar olurum.